HONOR ET GLORIA, UTILITAS

Стратегія розвитку кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури

(2 )

 clip image002

 

 

 

 На початку липня 2014 р. ДВС України провела День відкритих дверей для випускників 2013 – 2014 р. н. Київського національного університету імені Тараса Шевченка юридичного факультету ОКР «магістр» спеціалізації «Виконавче право та процес» з метою їх подальшого працевлаштування.

DSC 0006

DSC 0007 (1)

DSC 0014

 

21-22 лютого 2013 р. кафедра нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури провела Першу міжнародну науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми теорії і практики нотаріального, цивільного, виконавчого процесу: їх співвідношення та взаємодія». За матеріалами конференції був опублікований збірник наукових статей.

 

DSC 0006

DSC 0006

DSC 0006

DSC 0006

 

 

В червні 2013 р. відбулася зустріч викладачів кафедри нотаріального та виконавчого процесу і адвокатури із делегацією та головою Міжнародного союзу нотаріату Мішелем Мерлотті.

 

DSC_100

DSC_101

DSC_102

DSC_103

DSC_104

 

 

Рольова гра «Адвокат»


3 грудня 2013 року в рамках навчальної дисципліни « Консультативна робота адвоката» яка викладається студентам 4 курсу спеціалізації « Адвокатура» ( викладач д.ю.н., професор Фурса С.Я.) відбулась рольова гра «Адвокат», тобто робота адвоката від етапу консультації до представництва в суді в аспекті цивільного судочинства.
На дане дійство у якості журі були запрошені:
- практикуючий адвокат, кандидат юридичних наук Євген Іванович Фурса,
- практикуючий адвокат, кандидат юридичних наук Світлана Янівна Рабовська.
- суддя Київського апеляційного адміністративного суду із досвідом роботи в судах загальної юрисдикції Безпалов Олексанр Олександрович
Вступом до рольової гри була промова доктора юридичних наук, професора, завідувача кафедри нотарвального та виконавчого процесу і адвокатури Світлани Ярославівни Фурси, в якій вона відмітила необхідність та актуальність проведення даного заходу, що відбувався вперше в рамках викладання курсу «Консультативної роботи адвоката», який був запроваджений кафедрою для студентів бакалаврів у зв’язку із створенням спеціалізації «Адвокатура» .
Вона підкреслила, що метою таких рольових ігор (зокрема, зазначила, що такі рольові ігри проводяться й на інших спеціалізаціях, які належать до наукових інтересів кафедри, зокрема, спеціалізації «Нотаріат», «Виконавче право та процес») є поглиблена підготовка студентів до майбутньої професії адвоката. Але такі ігри слід проводити комплексними, тобто показати розвиток справи, починаючи із консультативної роботи адвоката та закінчуючи виконання судового рішення, зокрема, й у примусовому порядку. У них можуть брати участь студенти у ролі нотаріуса, судді, прокурора, державного виконавця, тому студенти зможуть під час таких рольових ігор оволодіти практичними навиками майбутньої професії - фахівця у галузі права.
Компонентами такої підготовки є засвоєння теоретичних та практичних знань, що стосуються діяльності адвоката. Така гра дозволяє перевірити та закріпити знання студентів, шляхом виявлення здібностей студентів, звернути увагу на ті якості, які слід розвивати у студентів, які виявили бажання у майбутньому займатися адвокатською діяльністю, та тим самим перевірити якість викладання дисципліни у ВНЗ.
Світлана Ярославівна зазначила, що студенти у процесі такої рольової гри мають навчитися: використовувати, набуті під час вивчення спецкурсу «Консультативна робота адвоката», знання у практичній діяльності; вільно володіти державною професійною мовою; грамотно письмово складати процесуальні документи; дотримуватися вимог чинного законодавства при консультуванні та судовому розгляді справи; надати належну правову оцінку документам, що подаються для надання консультації та під час розгляду справи, оцінювати їх на відповідність вимогам законодавства; здійснювати консультування та розгляд справи з урахуванням стадійності цивільного процесу та процедурних правил; фіксувати у процесуальних актах хід судового розгляду справи , його ускладнення; дотримуватись правил єдиної цивільної процесуальної форми при розгляді справи та її фіксації.
Крім того, метою такої гри є навчання студентів щодо правильного аналізу та застосування норм матеріального права, процесуального права та законодавства, що регламентує проведення консультативної роботи адвокатом та процедуру розгляду справ судом.

У порядку підготовки для участі у даній рольовій грі викладач ознайомила студентів із фабулою правової ситуації та за їх бажанням визначила склад та роль учасників гри.
У грі взяли участь:
- зі сторони позивача- представники IV курсу 12 групи юридичного факультету, серед яких: позивачка – Евеліна Будник, представник її інтересів адвокат – Анастасія Косенкова;
- зі сторони відповідача -представники IV курсу 13 групи, серед яких відповідач – Бабенко Олександр, адвокат відповідача – Шаповалов Артем:
- представників суду - судді – Аліменка Олександра (студент 12 групи) та секретаря судового засідання – Кафідова Василя (студент 13 групи),
- свідків обох сторін, а також вільних слухачів- студентів.

Виходячи із умов задачі, студенти мали визначитися з законодавством, яке підлягає застосуванню чи яким слід керуватися про вирішенні правової ситуації. Якщо фабула правової ситуації передбачає наявність процесуальних документів, то у порядку підготовки до рольової гри студенти такі акти мали підготувати у письмові формі, наприклад, позовна заява до суду, рішення суду з мотивацією тощо. Було зазначено, що проведення аналогічної рольової гри планується також і в аспекті кримінального судочинства.
Із правилами гри учасників ознайомила ведучий-викладач даного спецкурсу Фурса СЯ.
Для проведення рольової гри був сформований склад учасників: жюрі – викладачі, практичні працівники.
Світлана Ярославівна представила гостей заходу, відразу після чого ж перейшли до рольової гри, яка розпочалась зачитуванням фабули справи.
Фабула справи полягала у такому: до адвоката за консультацією звернулася громадянка, яка пояснила, що померла її рідна сестра та після її смерті залишилось майно: дві квартири, автомобіль, вклад. У сестри не було дітей. Спадкоємцем першої черги є чоловік. Проте громадянка вважає, що він не має права спадкування, оскільки шлюб із сестрою був укладений не з метою створення сім’ї. Громадянка як рідна сестра вважає, що має право на спадкування після смерті сестри, оскільки до складу спадщини входить квартира, яка була їх батьківською.
У рольовій грі було повністю показано процес консультативної роботи адвоката з дотриманням всіх правил та вимог, в результаті якої було складено позовну заяву. Адвокат відповідача після отримання копії позовної заяви та доказів у справі також надав консультацію відповідачу, в результаті якої було складено заперечення проти позову. Обидва процесуальні документи були підготовлені у письмовому вигляді та зачитані слухачам.
Після проведення консультацій та подання позовної заяви до суду перейшли до розгляду справи у судовому засідання. В процесі судового розгляду даної справи було розглянуто позовну заяву та заперечення проти позову, заслухано свідків та досліджено інші докази, зокрема письмові, фотокартки тощо
У позовній заяві, зокрема, позивачка на підтвердження недійсності шлюбу зазначала, що відповідно до п.3 ч.2 ст.41 Сімейного Кодексу встановлюється недійсність шлюбу, коли особа приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків. Позивачка вказала також на те, що відповідач вживав наркотики і знаходиться на обліку у наркодиспансері Київської області. Крім того, відповідача 2006 року було засуджено за вчинення злочину за вживання та збут наркотичних засобів і він проходив лікування від наркотично залежності у примусовому порядку. На підтвердження фіктивності шлюбу було відмічено також те, що сестра позивачки та відповідач зареєстрували шлюб без наміру створення сім'ї, набуття прав і обов'язків подружжя, проживали окремо і не вели спільного господарства. Крім того, вони одночасно перебували у фактичних відносинах з іншими особами. Реєстрація шлюбу була зумовлена, насамперед, бажанням дружини відповідача (нині померлої) виїхати на постійне місце проживання до Німеччини, де проживає батько відповідача, але ця задумка не реалізувалася, оскільки відповідач був засуджений. Також важливо те, що у зв'язку з тим, що сестра позивачки загинула при дивних обставинах: її тіло знайшли зі слідами механічної асфіксії внаслідок здавлення шиї петлею, а у свідоцтві про смерть зазначається, що рід смерті не встановлено, позивачка звернулася до прокуратури із заявою про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань і для подальшого розслідування причин і обставин загибелі сестри.
Відповідач заперечував проти задоволення позову зазначив наступне. Позивачка, на його думку, не наводила належних фактів та доказів, які б свідчили про наявність порушення її інтересів. Виходячи з цього представник відповідача вважав, що позов не підлягає задоволенню через відсутність підстави для його подання.
Представник відповідача за первісним позовом вважає вимогу про визнання шлюбу недійсним незаконною та необґрунтованою. Відповідач визнає факт того, що він вживав наркотики і знаходиться на обліку у наркодиспансері Київської області. Проте відповідач зазначає, що сестра позивачки знала про тяжку хворобу відповідача. Це підтверджується тим фактом, що вона піклувалася про нього під час лікування від тяжкої хвороби і виділяла кошти на лікувальні препарати, які є дуже дорогими. Цей факт свідчить про те, що померла дружина бажала його одужання та не зважала на його хворобу при укладенні шлюбу та під час подружнього життя. Свідки підтвердили факт витрачання великих коштів на лікування відповідача саме сестрою позивачки.
Коли відповідача було засуджено за вчинення злочину за вживання та збут наркотичних засобів він проходив лікування від наркотично залежності у примусовому порядку. Проте сестра позивачки за власний рахунок оплатила послуги адвоката, який врятував відповідача від відбуття покарання в місцях позбавлення волі.
Відповідач у судовому засіданні зазначив, що позивачка зраджувала йому, але незважаючи на це продовжувала піклуватися про відповідача і витрачати кошти на його лікування від наркоманії, знаючи про той факт, що внаслідок його умовного засудження, вони не зможуть виїхати за кордон, до Німеччини ще протягом трьох років.
У зв’язку із даними обставинами, які не були відомі адвокату позивачки, оскілки остання скрила від нього ці обставини у судовому засіданні мало місце уточнення позовних вимог позивачкою, тобто предмет залишився той самий - визнання шлюбу недійсним з метою отримання спадщини у порядку ст. 1224 ЦК У (усунення від спадщини спадкоємця першої черги, яким був чоловік померлої), але підстави позову були змінені. На підтвердження нових підстав позову надавались позивачкою та її адвокатом нові докази.
Члени журі контролювали хід гри, здійснювали облік результатів, ставили та уточнювали запитання, несподівано доповнювали та розширювали умови завдань тощо.
Заслухавши доводи сторін та свідків, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства, суд видалився до нарадчої кімнати для ухвалення рішення та вирішив позов про визнання шлюбу недійсним задовольнити та визнати шлюб недійсним. Ухвалене рішення було викладене у письмовій формі, проголошене прилюдно и роз’яснена його суть, строки та порядок оскарження.
Далі жюрі оцінили діяльність учасників гри у балах. Критерії такого оцінювання зводилися до :
- оцінювання знань законодавства - 10 балів;
- правильні відповіді на запитання - 5 балів;
- правильне вирішення ситуаційних задач - 5 балів;
- правильне складання процесуальних документів - 10 балів;
- кваліфіковане проведення консультації та судового засідання з дотримань правил етики - 10 балів;
- нетрадиційні підходи до вирішення певних правових ситуацій, що
стосуються консультативної роботи та розгляду справи;
- правильна мотивація, обґрунтування зокрема, зміни підстав позову,
відмови у відкритті справи, підстав зупинення провадження у справі, відстоювання адвокатом його позиції в суді, мотивація заперечень проти позову - 10 балів
Максимальна кількість балів за проведену гру – 60.
При командній грі жюрі знімали бали за відсутності у члені команди нормативних актів, за поганий орієнтир у законодавстві, користування нормативним актом, за порушення правил гри, зокрема, викрики, підказки тощо.
Для отримання відповідей жюрі встановлювали часові рамки.
Члени жюрі після закінчення гри підраховували загальну кількість балів.
На завершення слово було надано журі- гостям заходу. Ними був відмічений високий рівень підготовки студентів та надано ряд практичних порад з консультативної та судової діяльності для подальшого врахування їх студентами в у їх практичні діяльності.
В цілому рольова гра пройшла успішно й усі учасники показали хороші знання не лише матеріального, процесуального права, а й практичної сторони діяльності адвоката.
Особливо варто відмітити роботу судді та адвокатів-представників сторін, які змогли скласти правильно процесуальні акти, сприяли правильному розгляду справи та правильно відобразили роботу правників у цивільному судочинстві.


Статтю підготував студент – учасник рольової гри « Адвоката»
Гуменюк Тарас

DSC_100

DSC_100

DSC_100

DSC_100

DSC_100

3316 Останнє редагування 10 лют. 13:58 |

Коментарі